איך לקרוא מאמר? כמה טיפים והצעות לקריאה יעילה

קריאת מאמר הינה שונה מקריאה לשם ההנאה, משום שמטרתה לדלות מידע. לכן, במקום לפתוח בקריאה 'רגילה', מתחילת המאמר עד לסופו, כדאי לפתח מיומנות קריאה קצת אחרת.

לפני שמתחילים לקרוא, כדאי לזהות את נתוני המאמר ולשאול את עצמנו שאלות לגביהם:

 • שם המאמר – הכותרת – במה עוסק המאמר לפי הכותרת? אילו שאלות מרכזיות עשויות לעלות בו?
 • שם המחבר או המחברים – מי המחבר? מה ידוע לנו עליו? מה עוד כתב? היכן לימד, כתב, פרסם וכו'?
 • מועד הכתיבה – מה ניתן ללמוד ממועד כתיבת המאמר? אילו אירועים מרכזיים התרחשו בתקופת הכתיבה, שעשויים היו להשפיע על דעות המחבר?

 

שמים לב למבנה המאמר

אחר כך, כדאי לנסות ולזהות את הרכיבים במבנה המאמר. לעיתים, יהיה המבנה ברור וגלוי, ויכלול את כל החלקים שלהלן. בפעמים אחרות, נצטרך לעבוד קצת יותר קשה כדי לזהות את הרכיבים השונים, ולפעמים, לא נצליח לזהות את כולם.

 • תקציר.
 • מבוא וסיכום- כדאי לקרוא, עוד לפני שקוראים את תוכן המאמר עצמו, את המבוא ואת הסיכום, וכך לקבל 'רושם כללי' על מטרות המאמר, דרכיו להוכחת הטיעונים המצויים בו, גישת הכותב ועוד.
 • שמות הפרקים ותתי הפרקים- אחרי המבוא והסיכום, כדאי לעבור ולקרוא את שמות הפרקים ותתי הפרקים, ולחשוב: במה יכול כל פרק ותת-פרק לעסוק? איך הם קשורים האחד בשני, ואיך הם קשורים לנושא? איך מתפתח הרעיון המרכזי במאמר, כפי שהבנו אותנו מקריאת המבוא והסיכום?
 • גרפים, איורים, תרשימים ותמונות – כל אלו נותנים המון מידע. קראו אותם ונסו להבין- מה ניסה החוקר לבדוק? מה המידע שהתרשימים מציגים? אילו מסקנות עולות ממנו, לדעתכם?
 • פסקה או משפט פותח, ופסקה או משפט מסיים של כל פרק – אחרי שהעלינו השערות לגבי התכנים של כל פרק ותת-פרק, כדאי לקרוא פסקה פותחת ומסיימת של כל פרק, ולראות, עד כמה היו ההשערות שלנו 'בכיוון הנכון'.
 • מילות מפתח – מילים מובלטות – האם יש מילים שהמחבר הדגיש בטקסט עצמו? איך הן קשורות לכל מה ששיערנו וקראנו עד כה?

 

קוראים קריאה מקדימה

עכשיו אפשר לעבור לקריאה עצמה. קריאה זו נקראת קריאה מקדימה. זוהי סקירה מהירה יחסית, בלי 'להיתקע' בנקודות שלא הצלחנו להבין, ומטרתה לענות על כמה שאלות בסיסיות:

 • מהי השאלה או השאלות העולות במאמר?
 • מהן השערות המחקר שמציע הכותב? השערות מחקר הן תשובות אפשריות לשאלות, שיאומצו או יידחו במהלכו ולאור תוצאותיו.
 • על סמך איזו תיאוריה כותב המחבר? רמז לכך יכול להיות מצוי ברשימה הביבליוגרפית בסוף המאמר, בה מציין המחבר על אילו מחקרים קודמים ותיאוריות הסתמך. כדאי לקרוא את המבוא ואת הסיכום – אפילו בהתחלה, ממש אחרי שזיהיתם את המחבר עצמו, וקראתם את הכותרות.
 • מהי שיטת המחקר? אילו נתונים אוסף המחבר, וכיצד? איך הוא משתמש בנתונים האלו?
 • מהן המסקנות שהסיק המחבר מן המחקר, וכיצד הוא מנמק אותן?

 

קריאה מעמיקה וטיפים איך לזכור מידע מן המאמר

עכשיו אחרי ההכנה ניגשים לקריאה מעמיקה הכוללת:

 • זיהוי הרעיון המרכזי בכל פסקה ופסקה.
 • האם הפסקה מציגה שאלה, השערה, מסקנה או הנמקה? אולי היא ממשיכה, מפרטת ומרחיבה שאלות, השערות, מסקנות והנמקות שהתחילו בפסקות קודמות?
 • סכמו בקצרה את הרעיון המרכזי של כל פסקה. אם אתם בוחרים לעשות זאת בדף נוסף ולא על גבי המאמר עצמו, הקפידו לציין לעצמכם מספר עמוד ומיקום בו, על מנת שתוכלו לחזור למקור- למאמר עצמו – בקלות.

 

בנוסף, כשאתם קוראים מאמר, חשוב מאוד לזכור את הרעיונות הכלליים שעולים בו, ופחות את הדוגמאות הספציפיות. דרך טובה לתאר מה הכוונה ברעיונות כלליים, היא לחשוב על תמונה, על דימוי חזותי. נסו לתאר לאדם אחר איך נראה בית של קרובי משפחה שלכם. מה תתארו? מה זוכרים, בדרך כלל, מתמונה של מראה חיצוני של בית? בדרך כלל, הפרטים שנשארים בזיכרון הם קווי המתאר הכלליים: האם יש לבית גג רעפים או לא, האם הוא מוקף גדר סביבו, האם יש בריכה בחוץ, עצים, אוטו שחונה בחנייה… פרטים אחרים, כמו צבע הפרחים באדניות, הם פחות חשובים, ולרוב לא נזכור אותם. נסו 'לעלות' על הפרטים החשובים במאמר, על גג הרעפים, על הבריכה – הפרטים המרכזיים, הגדולים, אילו שבעזרתם תוכלו לתאר את 'הבית', המאמר, למי שלא ראה/קרא אותו אף פעם.

שיטה נוחה לזכור את המאמר אחרי שקראתם אותו היטב, היא לאתר בו מילים מרכזיות, לסמן אותן ולכתוב משפט או שניים על כל אחת מהן. מילה מרכזית יכולה להופיע בכל פסקה, או להיות משותפת לכמה פסקות, והיא יכולה גם להיות צירוף מילים, או אפילו משפט קצר. ערכו לעצמכם רשימה של מילים כאלו, עם ההסברים הקצרים שכתבתם. אם תוכלו לזכור את רשימת המילים, תוכלו גם לזכור די בקלות את הרעיונות המרכזיים של המאמר.

 

אמצעי עזר נוסף להתמודדות עם קריאת מאמר

עוד נקודה חשובה בהתמודדות עם קריאת מאמר, כשמדובר כמובן במאמר באנגלית, היא שאפשר להקל על עצמכם מאד עם תרגום מאמרים אקדמיים מאנגלית לעברית. אם מזמינים תרגום מלא של מאמר אז תהליך הקריאה זהה למה שתיארתי, ואם מזמינים תרגום מקוצר או סיכום מאמר אז בעצם העבודה פחות או יותר נעשתה עבורכם, ונשאר לכם רק לקרוא טקסט מקוצר שכבר מכיל באופן תמציתי את הנתונים, הרעיונות המרכזיים, העקרונות, והמידע החשוב; לרוב גם באותו מבנה של המאמר ככה שגם יותר קל בעצם לתפוס ולראות את המבנה. לפעמים קריאת סיכום לצד קריאתו של המאמר המלא גם יכולה לעזור מאד להבין אותו ולזכור אותו.

 

לסיכום

אלו היו כמה עצות ורעיונות איך לקרוא, להבין ולזכור. יש, כמובן, עוד דרכים רבות ושונות, ולכל אחד ואחד יש דרך שמתאימה לו יותר או פחות. במהלך קריאת מאמרים כבר תראו מה עובד בשבילכם. אבל יודעים מה תמיד עובד בשבילכם? או יותר נכון *מי* תמיד עובד בשבילכם? נכון, אני!

אז אם אתם צריכים עזרה בסיכום או תרגום מאמר ככה שיהיה לכם יותר קל לקרוא אותו, מוזמנים לשלוח לי את המאמר במייל guytheodoro80@gmail.com ולצרף הנחיות אם יש, או לשלוח דרך הטופס פה למטה:

  שיתוף:
  פייסבוק
  טוויטר
  לינקדאין
  אימייל
  וואטסאפ
  דילוג לתוכן