איך לסכם מאמר באנגלית – ובקלות?

איך לסכם מאמר באנגלית – ובקלות?

הרבה פעמים סטודנטים נתקלים במצב שהם צריכים לסכם מאמר באנגלית. יכול להיות שקיבלתם את סיכום המאמר כאחת ממטלות הקורס ועליכם להגיש סיכום של המאמר למרצה. יכול להיות שאתם צריכים לסכם את המאמר כחלק מהלמידה למבחן. ויכול להיות שאתם צריכים לסכם את המאמר בשביל העבודה הסמינריונית שלכם. המשותף לכל המקרים הוא שלפניכם מאמר באנגלית ואתם צריכים סיכום שלו בעברית. 

איך ניגש למלאכה הזאת, שנראית בהתחלה קשה ומסובכת?

מניסיוני שמתי לב שמה שהכי עוזר לסטודנטים בסיכום המאמר הוא להכיר את המבנה של המאמר. כאשר הסטודנטים יודעים למה לצפות בפסקאות שהם קוראים, קל להם יותר להבין אותן, אפילו שהן כתובות באנגלית. לכן נעבור כעת על המבנה של המאמר. כאשר תדעו למה לצפות בכל חלק, הדבר יקל עליכם מאד בסיכום המאמר. 

 

מבוא – Introduction

במאמר מדעי/אקדמי המבוא בנוי בדרך כלל משני חלקים. החלק הראשון מציג את הנושא של המחקר באופן כללי, ומוביל לשאלת המחקר. החלק השני של המבוא מנסה לשכנע אתכם למה המחקר הזה מאד חשוב. לצורך הסיכום, החלק השני פחות חשוב, מפני שאתם לא צריכים לשכנע את עצמכם למה המחקר חשוב. לכן הסיכום יתמקד בחלק הראשון: להבין מה הרקע הכללי של המחקר, ממה נובעת שאלת המחקר, ומהי שאלת המחקר – אלה החלקים החשובים במבוא ולהם תזדקקו בשביל הסיכום. לאחר שהצלחתם להבין מהי שאלת המחקר וממה היא נובעת, סיימתם עם המבוא ואתם יכולים להתקדם לחלקים הבאים. 

 

סקירת ספרות – Literature Review או Theoretical Background

בחלק זה המאמר סוקר ספרות קודמת שעסקה בנושא. בדרך כלל חלק זה יהיה מחולק לפי שאלות המחקר או נושאי המחקר. בכל נושא כזה, המאמר ינסה "לבנות" את הטענה המחקרית שלו – את ההשערות שלו – על סמך מחקרים קודמים. אז תצפו שבכל חלק המאמר יביא סיכום של מחקרים קודמים שתומכים בטענות שלו. הטענות עצמן בדרך כלל יהיו מנוסחות כהשערות מחקר. בחלק זה חשוב במיוחד לנסות לבדוק האם המאמר מתייחס לתיאוריות כלשהן, כיוון שאם כן – הן חשובות לסיכום שלכם. נסו פשוט לחפש במאמר עם Ctrl+f מילים כמו theory או model, שיכולות לעזור לכם למצוא על אילו תיאוריות ומודלים המאמר מתבסס. 

 

שיטת המחקר – Method

פרק שיטת המחקר הוא הפרק במאמר שבו החוקרים מסבירים מה הם עשו (איך התנהל המחקר עצמו). זהו פרק טכני, ולכן חשוב לאתר בו רק את הפרטים החשובים, ואין צורך לקרוא את כולו. פרק שיטת המחקר בדרך כלל יכיל כמה תתי פרקים שחשוב להכיר:

 

כלי המחקר Instruments

חלק זה מפרט את כלי המחקר שבהם השתמשו לצורך המחקר. למשל, אם השתמשו בשאלונים, החלק הזה יפרט לגבי השאלונים השונים שבהם נעשה שימוש. בדרך כלל לצורך הסיכום מספיק לציין מהם הכלים שבהם נעשה שימוש, ואיזה משתנה נמדד על ידי כל כלי. 

 

משתתפים – Participants

חלק זה חשוב מפני שהוא מפרט מי היו המשתתפים (נבדקים) במחקר, כמה משתתפים היו (ואם מדובר בקבוצות – כמה בכל קבוצה), וכיצד הם נדגמו (נבחרו). חשוב מאד לחלץ מהחלק הזה את המידע הבא: כמה נבדקים השתתפו היו סך הכל? אם מדובר בקבוצות, כמה היו בכל קבוצה? מה הייתה שיטת הדגימה? שאר המידע בחלק זה בדרך כלל יהיה פחות רלוונטי לסיכום שלכם. 

 

הליך המחקר – Procedure

חלק זה מתאר מה נעשה במחקר – הליך המחקר. יש להתייחס לחלק זה באופן כללי ולתאר בקצרה מה החוקרים עשו. 

 

ניתוח הנתונים – Data Analysis

גם לחלק זה אתם יכולים להתייחס בקצרה בלבד ולציין באילו שיטות נקטו החוקרים לניתוח הנתונים. האם מדובר בשיטות סטטיסטיות, מהם הניתוחים העיקריים? או האם מדובר בניתוח תוכן? וכן הלאה. 

 

ממצאים – Results או Findings

פרק זה יהיה בדרך כלל עמוס בפרטים רבים, באופן שעשוי להקשות על הקריאה. כדי להתמצא בפרק, זכרו שפרק הממצאים בדרך כלל יהיה בנוי לפי השערות המחקר. לכן, חפשו בפרק את התשובות לכל השערות המחקר. איזו השערה אוששה? איזו השערה לא אוששה? וסכמו את התוצאות הללו. לאחר מכן יהיה לכם יותר קל לקרוא את שאר הפרק: האם החוקרים ביצעו ניתוחים נוספים מלבד בדיקת ההשערות? מה היו התוצאות?

 

דיון – Discussion

בחלק זה החוקרים ינסו בדרך כלל לפרש את הממצאים שדווחו בפרק הקודם. בפרק הממצאים הממצאים מוצגים בצורתם ה"יבשה" – האם ההשערה אוששה או לא? האם נמצא קשר בין המשתנים או לא? בפרק הדיון החוקרים לוקחים את הממצאים האלה צעד אחד קדימה ומנסים לענות על השאלה – מה ניתן ללמוד מהממצאים האלה על הנושא הנחקר? בדרך כלל בפרק זה החוקרים יציגו את מסקנותיהם לגבי הנושא: מה למדנו? מה המסקנות מכך – מה צריך לעשות? מה צריך לשנות? וחשוב לכתוב את המסקנות הללו בסיכום. אבל שימו לב, באופן מסורתי פרק הדיון מסתיים בתיאור של מגבלות המחקר ובהמלצות למחקר עתידי. אם הגעתם לחלק זה – לרוב הוא יהיה פחות רלוונטי לסיכום שלכם ואין צורך לקרוא אותו. 

 

מקווה שהמאמר הזה עזר לכם! אם כן, אשמח לשיתופים, ככה תוכלו לעזור גם לסטודנטים אחרים. 

 

עדיין מרגישים שאתם צריכים עזרה בסיכום של מאמרים באנגלית? פשוט שלחו לי את המאמר למייל: guytheodoro80@gmail.com ואשמח לעזור לכם עם הסיכום. אפשר לפנות אליי גם דרך האתר: 

  דיסקרטיות מובטחת

   

  שיתוף:
  פייסבוק
  טוויטר
  לינקדאין
  אימייל
  וואטסאפ
  דילוג לתוכן